Το "γκολ φάντασμα" στον τελικό του Μουντιάλ το 1966

Θάνος Κοφινάς

Γράφει:

Η διαμάχη για τον αν έπρεπε να μετρήσει ή όχι κράτησε δεκαετίες. Όμως δεν ήταν το μοναδικό άκυρο εκείνη την ημέρα.

Η πεμπτουσία του ποδοσφαίρου είναι το γκολ. Είναι ο στόχος (goal) που έχουν οι δύο ομάδες σε κάθε παιχνίδι. Είναι αυτό που περιμένουν με ανυπομονησία οι φίλαθλοι για να πανηγυρίσουν. Υπάρχουν εκατοντάδες τέρματα τα οποία έχουν επιτευχθεί στην ιστορία του ποδοσφαίρου τα οποία έχουν αμφισβητηθεί έντονα για την εγκυρότητά τους. Το διασημότερο από αυτά, επιτεύχθηκε το 1966 στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο στάδιο Wembley. Ήταν το γκολ που για χρόνια κανείς δεν ήξερε με σιγουριά αν έπρεπε να μετρήσει ή όχι. Δεν ήταν όμως το μόνο σε εκείνο το παιχνίδι.

Ο μεγάλος τελικός

Στις 30 Ιουλίου 1966, το στάδιο Γουέμπλεϊ φιλοξένησε τον τελικό του 8ου Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδοσφαίρου στην ιστορία. Αντιμέτωπες, τέθηκαν οι 2 καλύτερες-βάσει αποτελεσμάτων-ομάδες του τουρνουά, αφού αμφότερες έφτασαν αήττητες στον τελικό. Η οικοδέσποινα Αγγλία και η Δυτική Γερμανία. Στο στάδιο βρίσκονταν 96.924 θεατές, ενώ ο αγώνας έκανε ρεκόρ τηλεθέασης (μέχρι σήμερα) στην Αγγλία καθώς τον παρακολούθησαν πάνω από 32 εκατομμύρια τηλεθεατές.

1awembleygoal1

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 12ο λεπτό με γκολ του Helmut Haller. Οι Άγγλοι αντεπιτίθενται και μετά από 7 λεπτά ισοφαρίζουν με τον Geoff Hurst. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι κυλούσε με καμία από τις 2 ομάδες να μην έχει ξεκάθαρα την υπεροχή. Στο 77ο λεπτό, η Αγγλία σημειώνει και 2ο γκολ με τον Martin Peters. Οι Γερμανοί μην έχοντας τίποτα να χάσουν βγαίνουν μαζικά στην επίθεση και καταφέρνουν να ισοφαρίσουν κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό με τον Wolfgang Weber.

1awembleygoal2

Το «Wembley Goal»

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου έμελλε να σημειωθεί, η πιο αμφιλεγόμενη φάση (η επόμενη είναι το χέρι του θεού) στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου. 11 λεπτά μετά την έναρξη της παράτασης, η Αγγλία βρίσκεται στην επίθεση. Η μπάλα φτάνει στον τον Geoff Hurst μέσα στη Γερμανική περιοχή. Το σουτ του χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στο έδαφος πάνω στη γραμμή του τέρματος και απομακρύνεται από τους αμυντικούς. Οι Άγγλοι πανηγυρίζουν.

1awembleygoal3

Ο Ελβετός διαιτητής Gottfried Dienst σαστίζει καθώς δεν έχει ξεκάθαρη γνώμη για τη φάση. Απευθύνεται στον επόπτη που ήλεγχε την περιοχή των Γερμανών. Είναι ο Tofiq Bahramov από το Αζερμπαϊτζάν. Η δυσκολία συνεννόησης με το διαιτητή είναι μεγάλη. Τελικά με νοήματα του υποδεικνύει πως πρέπει να κατακυρώσει το γκολ. Ο διαιτητής το πράττει και οι Άγγλοι προηγούνται έτσι με 3-2. Οι Γερμανοί διαμαρτύρονται έντονα αλλά η απόφαση δεν αλλάζει.

Το γκολ αυτό ξεσήκωσε θύελλα συζητήσεων τα επόμενα χρόνια. Από τα εκατοντάδες ριπλέι δεν φαίνεται πουθενά πως η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη τη γραμμή του τέρματος. Ο κανονισμός είναι σαφής. Για να μετρήσει ένα γκολ, πρέπει ολόκληρη η μπάλα να περάσει τη γραμμή. Οι Γερμανοί θεωρούν, πως ο επόπτης υπέδειξε στο διαιτητή πως είναι γκολ για αντίποινα, επειδή η ομάδα τους απέκλεισε στον ημιτελικό τη Σοβιετική Ένωση (στην οποία ανήκε τότε το Αζερμπαϊτζάν).

1awembleygoal4

Εισήγαγαν μάλιστα στην ποδοσφαιρική τους ορολογία τη φράση Wembley-Tor (γκολ του Γουέμπλεϊ) για να περιγράφουν τέτοιου είδους αμφισβητούμενα γκολ. Έπρεπε να περάσουν αρκετά χρόνια για να έλθει η δικαίωση για τους Γερμανούς και μάλιστα από Άγγλους ερευνητές. Επιστήμονες του Imperial College London και του University of Oxford, χρησιμοποιώντας προηγμένες τεχνικές ανάλυσης φιλμ και προσομοιώνοντας τη φάση σε υπολογιστή, κατέληξαν στο συμπέρασμα πως η μπάλα ήθελε ακόμη 6 εκατοστά για να περάσει τη γραμμή, οπότε το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει ποτέ.

Και το 4ο γκολ άκυρο;

Όπως και να έχει, το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Οι Γερμανοί πέρασαν όλοι μπροστά για να ισοφαρίσουν. Ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης, οι Άγγλοι κλέβουν την μπάλα και βγαίνουν στην αντεπίθεση με τον Geoff Hurst και πάλι. Εκείνη την ώρα όμως, υπάρχουν φίλαθλοι οι οποίοι έχουν εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο. Η περιγραφή του Άγγλου σπίκερ είναι χαρακτηριστική: «And here comes Hurst. He's got... some people are on the pitch, they think it's all over. It is now, It's four».

1awembleygoal5

Ο διαιτητής έπρεπε να διακόψει το παιχνίδι για να απομακρυνθούν. Αντί για αυτό, άφησε τη φάση να εξελιχθεί και η Αγγλία σημείωσε και 4ο γκολ, σφραγίζοντας έτσι την κατάκτηση του τροπαίου. Ούτε και αυτό το γκολ έπρεπε να μετρήσει!